گزارش بازار ۱۵ مهر ۹۷

گزارش بازار ۱۵ مهر ۹۷


 

شاخص بورس امروز ۷۶۶۵  واحد منفی شد و به عدد ۱۷۶۴۱۹ واحد رسید .

حجم معاملات بازار ۲۱۹۲ میلیارد تومان که ۱۷۳۴ میلیارد تومان در بازار اصلی بورس و ۴۵۸  میلیارد تومان در بازار فرابورس بود . در بازار اصلی ۱۳۹ میلیارد تومان و در بازار  فرا بورس ۹۶ میلیارد تومان  اوراق مشارکت و اسناد خزانه  بود .

بیشترین ارزش معاملات  را فولاد ۱۷۷ ، شپنا ۱۵۹ ، شبندر ۱۱۵ ، وبملت ۱۰۷ ، وتجارت ۷۸ ، فملی ۶۶ ، کگل ۶۱ ، شتران ۵۳ ، شبریز ۵۲ ، وامید ۴۷ ، ومعادن ۴۵ ، تاپیکو ۳۲ ، کچاد ۳۱ ، پارس ۳۰ میلیارد تومان بود .

بیشترین تاثیر مثبت در عدد شاخص را شنفت ، سپ و تاثیر منفی را فارس ، فولاد ، کگل ، فملی ، پارس ، پارسان ، تاپیکو ، کچاد ، شبندر ، همراه ، شتران ، اخابر ، فخوز ، جم ، مبین ، رانفور ، وغدیر ، شپنا ، وبملت ، ومعادن ، فخاس ، شخارک ، حکشتی ، وامید ، وبصادر ، شپدیس ، شبریز ، وصندوق ، خساپا ، وبانک ، بفجر داشتند .

بازار امروز شاهد ریزش سنگینی بود و شاخص افت ۷۶۶۵ واحدی را به همراه داشت. منفی امروز بازار هم یک دست بود و شامل همه گروه های بازار شد و تعداد مثبت های سهم ها به ۱۰ هم نرسید .

بازار ابتدا با صف فروش و منفی در اکثر سهام ها شروع کرد و در ساعت حدود ۱۰:۳۰ دقیقه با تصویب لایحه پیوستن ایران به کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم یکسری از سهام ها مثل شپنا ، وتجارت ، وبملت ، وغدیر و ... از منفی کامل به مثبت هم رسیدند ... اما این پایان ماجرای بازار نبود و فشار فروش دوباره در ۱ ساعت اخر بازار شدت گرفت و اکثر سهام ها را به صف فروش رساند .

در واقع اصلاحی که بازار از هفته قبل شروع کرد همچنان در حال ادامه هست . رفتار هیجانی سهامداران هم شرایط بازار را پیچیده تر کرده است . دلیل افت بازار را میتوان به رشد سریع و بدون وقفه بازار و افزایش نرخ خوراک پتروشیمی و  همچنین سیل ورود پول های بی تحلیل و ...  اشاره کرد . که همچنان عده ای را ترغیب به فروش میکند . رشد بازار بی وقفه بود به همین دلیل هم برگشت بازار را سخت تر کرده .

البته امروز در بازار خریداران هم پر قدرت بودند ولی همچنان فروشنده هم دست بردار نبود .

بازار در روز های اینده با کنترل هیجانات میتواند راهشو به مرور پیدا کند .

از تحرکات بسیار محدود بازار ، در گروه روانکار ، شنفت صف خرید بود .

در گروه حمل و نقل ، شاهد صف خرید حسیر بودیم .

در گروه انفورماتیک ، تاپکیش ، سپ صف خرید تشکیل دادند .

در گروه غذایی ، غسالم صف خرید ، غمهرا هم مثبت کامل معامله شد .

در بازار پایه ، شپلی ، ولانا ، ثتوسا ، خعمرا ، نتوس مثبت معامله شدند .  

 

printrating
  نظرات کاربران