پوشش خطر

هج کردن (پوشش خطر)  تکنيکي است که در بازارهاي فيوچر  براي مصون ماندن از ريسک تغييرات قيمت بکار برده مي شود و هج کردن (پوشش خطر) عبارت است از يک معامله  قرارداد آتي که  در آينده به عنوان جايگزين يک معامله  نقدي عمل مي کند.

 يک شخصيت حقوقي  يا حقيقي  با توجه به نيازي که به کالا در آينده دارد  اقدام به خريد يا فروش يک قرارداد آتي براي کالاي خود مي نمايد  و چند روز قبل از تاريخ انقضاء قرارداد از قرارداد خارج مي شود. به اين عمل  هج نمودن يا پوشش خطر ميگويند. 

 اين افراد هج مي نمايد تا بدينوسيله ريسک کاهش  يا افزايش قيمت محصولات خود  را کاهش دهند و  قيمت کالاي  مورد نياز خود را در آينده مديريت نمايد. 

در بازار بورس فلزات هج کردن (پوشش خطر) فرآيندي است که بوسيله کاربران آن براي تثبيت نمودن قيمت کالايي که در آينده خواهند خريد يا احتمالاً آ ن را مي فروشند، بکار برده مي شود. 

 

مزاياي هج کردن ( چرا هج ؟ ) 

1- براي توليد کننده

بيشترين منافع هج براي توليدکننده گان مي باشد که به قرار زير مي باشد:

  خريد کالاي واقعي را در زماني که  مشکلات توليد  وجود دارد ، هج نمايد.

·         تحويل بموقع در بهترين قيمت  و حفظ و بهبود  جريان نقدي  شرکت.

·         عرضه در زماني که توليد با مشکل مواجه مي باشد و موجودي ها  در حال کاهش  مي باشد.

·         تثبيت  قيمت فروش آينده براي مقدار و زمان تحويل مشخص.

·         پرداخت نقدي بجاي تحويل کالا در زمان تسويه.

 توليد کننده گان بوسيله قراردادهاي فيوچر مي توانند ، قيمت  کالاي خود  را در آينده از تغييرات قيمت  مصون  و سود کسب نمايند .  توليد کنندگان  بوسيله  فروش قرارداد فيوچر مي توانند  کالايي را که در آينده مي خواهند عرضه نمايند  تغييرات قيمت آن را مديريت نمايند  و بوسيله عرضه قرارداد  فيوچر کالاي  خود به قيمت بالاتري جهت حرکت قيمتها را  بسمت بالا سوق دهد ( مديريت قيمتها ) .   آنان همچنين  مي توانند  در زماني که تغييرات قيمت کالا  در حال  رخ دادن است از معامله قراردادهاي فيوچر سود کسب نمايد .

 

2- براي مشتريان

مشترياني که قصد خريد کالايي در آينده دارند نيز مي توانند با  وارد يک معامله قرارداد آتي شدن  از تغييرات قيمت  به نفع خود بهره برداري نمايند . اين افراد مي توانند با خريد يک قرارداد آتي  کالاي مورد نظر خود  ريسک مربوط به کاهش نوسانات را کاهش دهند.

 

3- براي  تجار/ معامله گران

تجار و معامله گراني که بر روي يک کالا خريد يا فروش انجام مي دهند  با توجه به نيازي که درآينده دارند مي توانند وارد يک معامله هج شوند. اگر در آينده قصد خريد دارند  يک  قرارداد آتي خريداري نمايند و اگر درآينده قصد فروش  کالايي را دارند يک قراردادآتي  در آن تاريخ بفروشند و  قبل از تاريخ سر رسيد از قرارداد خارج شوند.

 

چگونه هج نمائيم؟

بمنظور ايجاد پوشش لازم براي جلوگيري از ريسک قيمتها، مي بايست به نياز خود در آينده توجه نمائيم.

 به عنوان يک توليد کننده که نفع بيشتري از بالا رفتن قيمتها مي برد يک  قرارداد آتي در تاريخ مورد نظر بفروشيم  و  سعي مي نمائيم که جهت قيمت آينده را به سمت بالا هدايت نمائيم (قيمت نفدي نيز در آينده به همان جهت حرکت خواهد کرد) و  در قبل از سر رسيد از قرارداد خارج شويم.

به عنوان يک خريدار يا مصرف کننده که بيشتر از پايين رفتن قيمتها استفاده مي نمائيم يک قرارداد آتي کالاي مورد نياز خريد خود را خريداري نمائيم.